Jak naprawić znoszony sweter z wełny?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby Twój sweter z wełny całkowicie zmienił swój kształt. Ten typ materiału ma przede wszystkim tendencję do kurczenia się pod wpływem wysokich temperatur.

Okazuje się jednak, że wcale nie musisz wyrzucać swojego ulubionego ubrania, ponieważ jest to proces jak najbardziej odwracalny! Sprawdź dwa sposoby, na naprawienie swojego swetra.

Wykorzystaj odżywkę do włosów

Jednym z najłatwiejszych sposobów na przywrócenie swetrowi z wełny swojego dawnego kształtu, jest kąpiel w roztworze z odżywki do włosów. Zawiera ona glicerynę, która nadaje włóknom sprężystości. Jak wykonać taką miksturę? Do czystego pojemnika wlej litr wody. Następnie dodaj trochę odżywki do włosów, np. jedną zakrętkę. Całość dokładnie wymieszaj, tak aby uzyskać jednolity płyn. Następnie namocz w nim sweter i pozostaw na ok. 30-60 min. Po tym czasie wyciągnij ubranie z wody i połóż je na płasko. W tej pozycji sweter powinien schnąć. Co jakiś czas podchodź co niego i ręcznie rozciągaj na wszystkie strony do momentu, aż uzyskasz satysfakcjonujący rozmiar. W razie potrzeby możesz powtórzyć ten proces.

Włóż sweter do zamrażarki

Zanim uznasz ten sposób za całkowicie abstrakcyjny, wypróbuj go choć na jednym swetrze z wełny. Namocz ubranie, a następnie delikatnie odciśnij. Następnie zawiń w folię aluminiową i włóż do zamrażalnika na 3-4 rodziny. Jeśli posiedzi w nim dłużej, to nic się nie stanie.

Po upływie określonego czasu wyciągnij sweter i delikatnie rozciągaj, tak jak po kąpieli w roztworze z odżywki do włosów. Włókna powinny systematycznie się rozluźniać, dzięki czemu ubranie wróci do pierwotnego kształtu.