Czy wysoko wrażliwe osoby naprawdę istnieją? Jeśli tak to kim są WWO? - 1 2025

Czy wysoko wrażliwe osoby naprawdę istnieją? Jeśli tak to kim są WWO?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o osobach wysoko wrażliwych. Liczne publikacje podkreślają, że ten termin dotyczy osób, które odczuwają więcej. Sprawdź, kim rzeczywiście są i co na ten temat mówi nauka.

Osoba wysoko wrażliwa, czyli jaka?

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że osoby wysoko wrażliwe istnieją. Warto jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj o zwyczajną wrażliwość. Mowa o wrażliwości przetwarzania sensorycznego, która jest cechą genetyczną, a to oznacza, że nie można jej nabyć, ani się jej pozbyć w trakcie życia. Co istotne, można być osobą wrażliwą na świat, ale nie być osobą wysoko wrażliwą. Nie da się być jednak osobą wysoko wrażliwą i nie być wrażliwym.

Na temat osób wysoko wrażliwych powstały już dziesiątki badań naukowych. Szacuje się, że jest ich około 30% w społeczeństwie, w tym większość introwertyków. Na ten moment nie istnieje jeszcze dokładny sposób, który pozwalałby zdiagnozować takiego człowieka. Można jednak samodzielnie z dużą dozą prawdopodobieństwa dokonać autodiagnozy na podstawie testu przygotowanego przez naukowczynię.

Cechy charakterystyczne osób wysoko wrażliwych

Badania pokazują, że osoby wysoko wrażliwe wyróżnia:

  • wyjątkowa wrażliwość na problemy otoczenia, która może przybrać formę chęci niesienia pomocy lub całkowitego odcięcia się od społeczeństwa;
  • analityczne myślenie i zdolność łączenia faktów niewidocznych dla innych ludzi;
  • silne przejmowanie emocji innych ludzi, nawet jeśli osoba wysoko wrażliwa nie ma z nimi żadnej relacji;
  • szybkie przebodźcowanie, co sprawia, że wysoko wrażliwi muszą bardziej dbać o higienę i zdrowie psychiczne.